Her 6 kadından biri seks yapmayı beceremiyor

Bu sorunun görülme sıklığı yüzde 10

Vajinismus, Türkiye’de kadınların büyük bir kısmının yaşadığı bir sorun. Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Süleyman Eserdağ, Türkiye’de 6 kadından 1’inin sevişemediğini, bunun da vajinismus sorunundan kaynaklandığını belirtiyor. Klinik çalışmalardan elde edilen sonuçlara göre vajinismus sorununun görülme sıklığı yaklaşık yüzde 10. Buna bir de ağrılı cinsel birleşme (disparoni) sorunu eklenince bu oran yüzde 15-20’lere çıkıyor.

Bu verilerden yola çıkan Dr. Eserdağ, “Neredeyse her 5-6 kadından biri eşiyle hiç ilişkiye giremiyor veya cinselliği son derece zor, ağrılı bir şekilde yaşıyor. İlişki sırasında anorgazmi konusunda ise sağlıklı veriler pek yok. Ama bununla birlikte, klinik deneyimlere göre, anorgazmi görülme sıklığı yüzde 40 ila 60 oranında” diyor. Dr. Eserdağ vajinismusla ilgili sorulara şu yanıtları veriyor…

Vajinismusta ilişki neden gerçekleşemiyor?
Her ne kadar vajinismus ismi vajinayı çağrıştırsa da vajinismus bir vajina problemi değil, daha çok “bilinçaltına yerleşmiş korku ve kaygı” problemleridir. Bilinçaltına cinsel ilişki ile ilgili yerleşmiş birtakım korku ve kaygılar vardır; bunun sonucunda kişi kendisini kontrolsüz şekilde kasarak ilişkiye izin vermez. Erkek de ilişki sırasında kendi penisini adeta bir “duvara çarpıyormuş” gibi hisseder. Hatta çiftler arasında o bölgenin tamamen kapalı olduğunu düşünenler dahi vardır.

Sosyokültürel düzeylere göre bakınca hangi kesimde daha sık görülüyor?
Ülkemizde yapılan araştırmalara göre vajinismus görülme sıklığı yüzde 10-15 arasındadır. Son 6 yılda kliniğe başvuran yaklaşık 650 vajinismus hastasının yüzde 85’i üniversite mezunudur.

Neden eğitimli çiftler arasında daha yaygın?
Elimizde kesin bir kanıt olmamakla beraber eğitimli kişilerin kendi sorunlarının çözümü için internet gibi kaynakları kullanarak daha fazla araştırma yapmaları belki de başvuranların daha çok bu kesimde olduğunu gösteriyor.

Vajinismus olan hastalardan yola çıkarak daha çok hangi nedenler etken oluyor?
Yaptığımız araştırmalara göre vajinismus yüzde 90 oranında psikolojik, yüzde 10 oranında organik (yapısal) nedenler sonucunda gelişiyor. vajinismus.web.tr

Vajinismuslu kadınların karakter özelliklerinde benzerlikler var mıdır?

Özellikle çocuksu, aileye bağımlı ve ruhsal organizasyonunu sağlıklı bir biçimde tamamlamamış kadınlar risk grubunu oluşturur.

Kadındaki korkular vajinismusu nasıl tetikler?

Çocukluk çağından kalma korkuları yaşayan bireylerde bu rahatsızlığın oluşması kolaylaşır. Korkular, en çok kadının simgesel olarak zihninde aşırı büyüttüğü bir penis yüzünden çok acı çekme, parçalanma korkularıdır. Biz bu tür yanlış inanışlara “cinsel mit” adı veririz. Kişilerin bilinçaltına yazılan bu tür yanlış ve abartılı düşünceler ileriki dönemlerde vajinismus için bir zemin hazırlar. Ayrıca “iyi kız sendromu” da vajinismus için risk faktörüdür.
haberturk

Both comments and pings are currently closed.

Yorumlar kapalidir.