Kadınların en mahrem sorunları: Bekâret bozulmadan hamile kalmak

Vajinismus yani cinsel ilişkiye girme korkusu, pekçok kadının gizli kalmış sorunlarından biri… Pek çok çift bu nedenle ayrılıyor. Bazıları da bu duruma boyun eğip sorunlu birlikteliklerine devam ediyor…

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ, vajinismus olduğu halde hamile kalan hastaları olduğunu belirterek, “Hastalar ya tüp bebek tedavisi ile ya da binde bir olasılıkla gebeliği yaşıyor. Ancak vajinismus, bu kez onlarda normal doğum korkusuna dönüşüyor” dedi. Hamileliğinde vajinismus tedavisi gören hastaları olduğunu anlatan Jinekolog Süleyman Eserdağ, Sabah’tan Esra Tüzün’ün sorularını yanıtladı.

* Vajinismus hastası bir kadın hiç tedavi görmeden nasıl hamile kalır?
Vajinismuslu kadınların çoğu eşleri ile hiçbir şekilde ilişkiye girememiş olduğu için hâlâ bakiredir. Çok düşük bir yüzde olsa da; bazı kadınlar, bekareti bozulmadan veya tam birleşme olmadan da hamile kalabilir. Vajinismus sorunu yaşayan kadınların çoğu, eşlerini sevmelerine rağmen kısıtlı düzeyde cinsellik yaşayabiliyor.

* Gebe kalan vajinismuslu kadınların tedaviye gelme amaçları nedir?

Vajinismuslu kadınlar için sadece seks değil jinekolojik muayene olabilmek, fitil veya tampon yerleştirebilmek, normal doğum yapmak veya smear testi yaptırabilmek de kabustur. Bize gelen gebe hastalar; cinsel sorunlarını yenerek cinsel ilişkiye rahat girebilme arzusundan çok, normal doğum yapabilmek istiyor.

* Vajinismusun normal doğumla kendiliğinden geçme olasılığı var mı?
Vajinismuslu bir kadın normal doğum yapsa bile sorunu çözülmez. Bu hastalar normal doğumda çok zorlanır. Ama maalesef özellikle devlet hastanelerinde, mucizevi şekilde gebe kalan pek çok vajinismus hastası, normal doğuma zorlanıyor. Vajinal muayeneye bile izin vermeyen bu hastaların ağrılar içinde normal doğuma zorlanması, hem doğumun sağlıklı bir şekilde yapılamamasına hem de kişinin psikolojik sorununun daha da alevlenmesine neden oluyor.

Sorun daha da büyüyebiliyor. Biz bu yüzden vajinismuslu hamilelere sezaryen ile doğum öneriyoruz. Sezaryen onları korkutmuyor. Bu hastalar, doğumlarından ikiüç ay geçtikten sonra tedavi görmek için bir vajinismus terapistine başvurmalılar. vajinismus.web.tr

* Vajinismusu olan gebelere cinsel terapi uygulamadan önce bir araştırma yapıyor musunuz?
Gebelik dönemlerinde vajinismus tedavisi için başvuran hastalarımıza, öncelikle bir gebelik muayenesi ve ultrason tetkiki yapıyoruz. Ardından da hastalarımızın onayını alarak tedavilerine başlıyoruz.

* Hangi gebelerin bu tedaviyi alması sakıncalı olabilir?
Erken doğum ve düşük tehlikesi olan, suyunun erken gelmesi gibi riskler taşıyan gebelere bu tedaviyi önermiyoruz. vajinismus.web.tr

* Gebeliğin hangi ayına kadar vajinismus tedavisi yapılabiliyor?
Gebeliğin ilk üç ayında yaşanan kusma, mide bulantısı gibi adaptasyon sorunları geçtikten sonra vajinismusla ilgili cinsel terapilere başlanabilir.

Both comments and pings are currently closed.

Yorumlar kapalidir.